Jak poradzić sobie ze zwarciem elektrycznym w domu?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Prąd elektryczny jest dla nas bardzo cenny. Potrafi być jednak też wyjątkowo niebezpieczny. Dlatego wszelkie złe działanie instalacji elektrycznej w domu powinno być dla nas bardzo poważnym sygnałem alarmowym. Najbardziej niebezpieczne jest zwarcie, które zazwyczaj doprowadza do wyłączenia się lub przepalenia bezpieczników. Zdarza się jednak, że uszkodzeniu ulegają inne komponenty instalacji. Spójrzmy, co można zrobić samemu, jeżeli w naszym domu lub mieszkaniu zdarzyło się zwarcie.

Lokalizacja źródła zwarcia

Gdy przepalił się lub wyłączył bezpiecznik, nie powinniśmy natychmiast wymieniać go na nowy, albo próbować włączać. Korki zazwyczaj nie wyłączają się bez powodu – musiało więc dojść do zwarcia lub przeciążenia w instalacji. Dlatego odłączmy wszystkie urządzenia od feralnego obwodu i dopiero wtedy podejmijmy próbę ponownego włączenia zasilania, poprzez instalację nowego bezpiecznika lub jego włączenie. Następnie podłączmy wszystkie urządzenia ponownie do gniazdek. Jeżeli znów dojdzie do zwarcia, będziemy wiedzieli, który odbiornik do niego doprowadza.

Poważniejsze sytuacje

Czasami zdarza się jednak, że nawet po odłączeniu wszystkich odbiorników zwarcie nadal występuje. Jeżeli przy tym czujemy zapach spalenizny bądź widzimy wydostawanie się dymu zza jednego z gniazdek, lamp lub z puszki łączeniowej, natychmiast wyłączmy całe zasilanie i nie próbujmy sami go ponownie włączać. Skorzystajmy z usług pogotowia elektrycznego, chociażby tego dostępnego pod adresem https://el-fran.pl/pogotowie-elektryczne/. Fachowcy przyjadą do nas nawet w okresie weekendu lub świąt, aby bezpiecznie usunąć przyczynę zwarcia i przywrócić zasilanie elektryczne.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*