Posiadanie prawa jazdy jest w dzisiejszych czasach bardzo dużą zaletą. Nie jest więc dziwne, że prawie każdy 18-latek zapisuje się na kurs. Sprawdzamy, jak długo trwa nauka, ile wolnego czasu trzeba sobie wygospodarować. Powiemy też kilka słów o zapisywaniu się na egzamin.
Pierwszą rzeczą jest zdobycie profilu kandydata na kierowcę. Dopiero po jego wyrobieniu możemy zgłosić się do dowolnego ośrodka szkolenia kierowców (OSK). Praktycznie każdy prowadzi kursy na kategorię B, która uprawnia do jazdy samochodami osobowymi. Jeśli jednak chcemy mieć uprawnienia na motocykl lub ciężarówki, musimy sprawdzić, czy na pewno wybrany przez nas OSK prowadzi tego typu szkolenia. Naukę najlepiej powierzyć takiemu, który ma dobre opinie w sieci, na przykład ośrodkowi Masters w Poznaniu. Gdy rozpocznie się kurs, czeka nas najpierw 30 godzin „lekcyjnych” teorii, z których każda to 45 minut wykładu. Nauczymy się tam podstaw prawa o ruchu drogowym. Następnie przechodzimy do części najbardziej istotnej, a więc jazdy samochodem. Tu również czeka nas 30 godzin jazd, z których każda trwa pełne 60 minut.
Gdy ukończymy szkolenie, otrzymujemy zaświadczenie uprawniające nas do zapisania się na egzamin państwowy. Warto zrobić to jak najszybciej, przynajmniej z dwóch powodów. Pierwszy to zminimalizowanie stresu, a także świeżość w obyciu z samochodem. Drugi natomiast to ważność kursu na prawo jazdy, która nie jest bezterminowa. Nie możemy więc oczekiwać, że zapisując się po na przykład roku, nasz kurs zostanie uznany w ośrodku egzaminowania. Po pomyślnym zdaniu egzaminu pozostaje tylko poczekać na wydanie dokumentu i odebrać swoje prawo jazdy w urzędzie.