Ekonomiczna jazda jest topowym tematem już od wielu lat. Kierowcy uczą się, w jaki sposób zachowywać się na drodze i na co zwracać uwagę, aby płacić mniej za paliwo. Warto dodać do tego inne korzyści takie jak bezpieczeństwo, czy ochrona środowiska. Jakich zasad zatem należy przestrzegać na drodze i nie tylko?
Na ekonomię jazdy wpływ ma między innymi ogumienie dostosowane do pory roku. Letnie dużo lepiej trzyma się drogi, pozwala na efektywniejsze hamowanie, zatem bezpośrednio przekłada się też na ekonomię jazdy. Kiedy sezon zimowy się kończy, warto niezwłocznie udać się do wulkanizatora i dobrać odpowiednie opony, których właściwości polepszą ekonomiczność pojazdu w trakcie jazdy, jak np. https://plusgum.pl/producenci-opon/barum. Poza tym niezbędna jest regularna wymiana filtrów, czy olejów.
Czas to pieniądz, dlatego na drodze kierowcom zależy, aby jak najszybciej dotrzeć z punktu A do punktu B. To jasne. Jednak ze wzrostem prędkości rośnie także zużycie paliwa. Z tego powodu na trasie najlepiej nie przekraczać 90-110 km/h. Powyżej 120 km/h można się spodziewać, że koszt paliwa wzrośnie nawet o 1/5. To dość sporo.
Jeśli to tylko możliwe warto utrzymywać stałą prędkość jazdy. Częste i gwałtowne hamowanie, a następnie przyspieszanie znacząco zwiększa koszty przejazdu. Osiągnięcie takie efektu w zatłoczonym mieście jest praktycznie niemożliwe. Jednak na autostradzie owszem. W tym celu dobrze jest też bacznie obserwować drogę i zachowywać bezpieczne odstępy. Dobrze jest także kontrolować obrotomierz i odpowiednio dobierać biegi.