Budynki z drewna wracają do mody. Przede wszystkim jest to konsekwencja rozwoju technologicznego. Jednym z czynników, jakie dotąd hamowały rozwój tej gałęzi budownictwa mieszkalnego było powszechne przekonanie, że cegła i beton są trwalsze oraz odporniejsze na uszkodzenia. Jednak konstrukcje z naturalnego tworzywa mogą obecnie cechować się podobnymi lub nawet lepszymi parametrami niż domy murowane.
Drewno jako materiał podstawowy ma wiele zalet. Ma również jedną, zasadniczą wadę. Nowoczesne konstrukcje z niego wykonane są o około 10% droższe od standardowych domów murowanych. Można wszakże szukać rozwiązania tego problemu poprzez intensywne poszukiwanie najatrakcyjniejszej oferty, zwłaszcza jeśli dotyczy to budynku letniskowego. Zgodnie z powszechną praktyką, w katalogach przedstawiających domy z drewna producent zamieszcza często zróżnicowane oferty cenowe.
Domy z tego tworzywa kiedyś dominowały w naszym krajobrazie. Wracają do łask, gdyż cechują się dobrymi parametrami. Dobrze skonstruowane potrafią naturalnie izolować od wilgoci i zmiennych temperatur. Zastosowanie grubszych ścian może także zwiększyć zdolność do utrzymania wytworzonego przez ogrzewanie ciepła. Niewątpliwym atutem jest także tempo ich budowy. Postawienie nowego budynku trwa około 4 miesiące, podczas gdy dom murowany wznoszony jest nawet przez 2 lata. Istotnym aspektem jest także kwestia estetyki. Miłośnicy historycznego budownictwa z pewnością postawią na drewno, nawet jeśli konstrukcja jest niezwykle nowatorska.