Czy nadczynność tarczycy może przełożyć się na nasz stan psychiczny?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Podczas gdy większość ludzi myśli o nadczynności tarczycy jako o stanie fizycznym, może ona mieć również objawy psychologiczne. Nadaktywność, niepokój, depresja i drażliwość to jedne z najczęstszych oznak nadczynności tarczycy.

Nadczynność tarczycy może powodować objawy nastroju, takie jak depresja i lęk. Może również powodować objawy psychotyczne, takie jak halucynacje i urojenia.

Zaburzenia psychiczne mogą być pierwszą wskazówką, że ktoś ma nadczynność tarczycy. Dlatego ważne jest, aby być świadomym tych objawów, które mogą sugerować nadczynność tarczycy:

Depresja

Depresja jest jednym z najczęstszych objawów związanych z nadczynnością tarczycy. Około połowa osób z tym stanem doświadcza depresji przed lub podczas leczenia podstawowej przyczyny zaburzeń tarczycy – choroby Gravesa-Basedowa lub nadczynności guzka tarczycy.

Lęk

Lęk jest kolejnym częstym objawem nadczynności tarczycy. Objawy lęku mogą wahać się od łagodnych do ciężkich i obejmują: Nerwowość

– Niespokojność

– Drażliwość

– Poczucie bycia na krawędzi

Objawy te są często gorsze w okresach wysokiego poziomu produkcji hormonów tarczycy, takich jak rano lub po posiłkach.

Jak je leczyć?

Objawy nadczynności tarczycy mogą być leczone lekami, a w razie potrzeby operacją. Ważne jest, aby porozmawiać z lekarzem o wszelkich obawach, które możesz mieć na temat swojego zdrowia psychicznego, aby mogli pomóc określić, czy doświadczasz objawów związanych z nadczynnością tarczycy i czy leczenie jest konieczne. Jeśli masz do czynienia z nadczynnością tarczycy objawy psychiczne mogą stanowić jedną z konsekwencji, z którymi należy się również zmierzyć.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*