Anemostaty – czym są? Kiedy są potrzebne? Co powinno nas interesować?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Anemostat to urządzenie mające na celu zapobieganie wyciekom powietrza z komina. Najczęściej jest potrzebny, gdy kominek wyposażony jest w nowoczesny system grzewczy, który wymaga szczelności przewodu kominowego.

Duża odpowiedzialność, nieskomplikowana budowa

Anemostat składa się z dwóch części: regulatora ciągu i kaptura. Regulator montuje się w kominku i podłącza do rusztu (lub paleniska). Kaptur montuje się na przewodzie kominowym nad sufitem lub przy jego wyjściu z domu.

Zadaniem anemostatu https://czystykomin.com.pl/76-anemostaty jest regulacja przepływu powietrza w celu utrzymania stałej temperatury powietrza w kominku po wyłączeniu wszystkich palników.

Anemostaty stosowane są w różnych typach kominków:

  • gazowych,
  • elektrycznych,
  • spalających drewno,
  • kominków na specjalny pelet.

Regulacja przepływu powietrza dla domu i dla przemysłu

Otwarty przewód kominowy zasysać będzie zbyt dużo zimnego powietrza do domu. Może to powodować problem, jakim jest przeciąg, a także utrudniać utrzymanie stałej temperatury ognia przez grzejniki.

Znane są również jako ograniczniki powietrza. Różnią się one konstrukcją, ale zasadniczo wszystkie posiadają zwężkę. Urządzenie reguluje, ile powietrza przepływa przez ten ogranicznik, a więc ile trafia do spalania.

Anemostaty znajdują zastosowanie w różnych branżach i dziedzinach, ale najczęściej są wykorzystywane w piecach i kotłach przemysłowych. Chronią one przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, takimi jak silny wiatr, śnieg, deszcz i inne zjawiska atmosferyczne, które mogą wpłynąć na proces spalania.

 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*