Badanie penetracyjne jest jedną z najpopularniejszych metod badań nieniszczących prowadzących do kompleksowej oceny bezpieczeństwa konstrukcji. Badanie ma na celu zlokalizowanie nieciągłości w materiałach różnego typu, już na etapie wytwarzania.
Powierzchnia obiektów konstrukcyjnych jest narażona na działanie środowiska. Badania penetracyjne przeprowadza się na układach konstrukcyjnych, do których nie ma dostępu za pomocą innych rodzajów badań (np. ultradźwiękowych czy radiograficznych).
Badanie może być stosowane do określenia stanu betonu, żelbetu, płyt, mieszanek asfaltowych itp. Obecnie badania PT stały się niemal podstawowym zabiegiem w pracy wielu firm budowlanych https://ndtgorka.com.pl/badania-penetracyjne/ i zarządów dróg, ponieważ pozwalają na przyspieszenie procesów budowlanych przy jednoczesnym zapewnieniu kontroli jakości.
W ostatnich latach obserwuje się wzrost wykorzystania PT. Wynika to z szerokiego zakresu jego zastosowań oraz potencjału w zakresie redukcji kosztów i poprawy jakości. Do jej głównych cech należą m.in.
Bezsprzecznie szybkość, bowiem wystarczy kilka minut, aby zebrać wszystkie niezbędne informacje o integralności obiektu. Test może być również stosowany do wykrywania uszkodzeń korozyjnych lub wad spowodowanych przez produkty korozji w kontakcie z konstrukcjami metalowymi.
Testy PT mogą dostarczyć informacji o parametrach wytrzymałościowych materiału, takich jak odporność na pękanie i plastyczność. Mając wszelkie potrzebne informacje na wyciągnięcie ręki, możemy być spokojni, że budowla będzie w jak najlepszej kondycji oddana do użytku.