Uzyskanie certyfikatu tłumacza dowolnej dziedziny nie jest zadaniem łatwym. Często wydaje się nam, że skoro język angielski jest obecnie znany niemal przez wszystkich, to również liczba wykwalifikowanych tłumaczy tego języka musi być bardzo wysoka. Nic bardziej mylnego. W rzeczywistości, osób które naprawdę biegle władają angielszczyzną jest stosunkowo niewiele. Otwiera to wiele możliwości zatrudnienia dla tych, którzy posługują się angielskim w stopniu biegłym, na przykład dla zawodowych tłumaczy tego języka.
W jakiej branży odnajdzie się zawodowy tłumacz języka angielskiego?
1. Tłumaczenia
Oczywiście, pierwszą dziedziną, w jakiej może odnaleźć się zawodowy tłumacz języka angielskiego, jest wykonywanie tłumaczeń. Przy należy tutaj pamiętać, że obecny rynek generuje coraz większe zapotrzebowanie nie tylko na tłumaczenia przysięgłe lub tłumaczenia medyczne czy biznesowe, ale również na inne rodzaje tłumaczeń. Chodzi tutaj na przykład o tłumaczenia angielskich treści stron internetowych na język polski lub w drugą stronę, co bywa bardzo dochodowym zajęciem.
2. Nauka angielskiego
Zawodowy tłumacz języka angielskiego jest rzecz jasna także osobą kompetentną do tego, aby udzielać korepetycji w zakresie tego języka. Obecnie możliwości w tym zakresie jest o wiele więcej, niż jeszcze kilka lat temu: oprócz korepetycji tradycyjnych można zarabiać pieniądze także na korepetycjach online, a więc na przykład nauczaniu przez Skype lub inne tego rodzaju programy. Ta druga funkcja jest szczególnie popularna wśród uczniów lub studentów przygotowujących się do egzaminów, ponieważ pozwala im na szybkie i komfortowe powtórzenie określonego materiału. Z kolei dla tłumacza(czyli w tym wypadku korepetytora) jest to znakomita okazja do zarobku.
3. Copywriting w języku angielskim
Jeżeli znamy język angielski w stopniu biegłym a do tego potrafimy pisać w tym języku, możemy zająć się również copywritingiem. Oznacza to nie tylko pisanie tekstów pod SEO dla polskich firm pozycjonujących swoje strony w anglojęzycznych wyszukiwarkach, ale także po prostu pracę poprzez angielskie lub amerykańskie serwisy dla freelancerów.