Śruby a nakrętki – różnice i podobieństwa

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Osoby, które lubią np. serwisować swój samochód, na pewno spotkały się z ogromną ilością śrub i nakrętek. Różnica pomiędzy nimi wydaje się oczywista, jednak jest i mnóstwo podobieństw. Ci, którzy nie mają wielkiego doświadczenia w sprawach mechanicznych, mogą nawet nie zdawać sobie z tego sprawy. Dlatego przygotowaliśmy ten krótki poradnik na temat różnic i podobieństw pomiędzy śrubami i nakrętkami.

Skok gwintu

Przede wszystkim zarówno śruby jak i nakrętki posiadają gwint. Te pierwsze charakteryzują się gwintem wewnętrznym, a drugie – wewnętrznym. Bardzo ważny jest jego skok, a więc odległość pomiędzy kolejnymi zwojami. By nakrętka mogła zostać przykręcona do śruby, ten skok musi być identyczny. Najczęściej spotyka się odmiany z gwintem 1,5 mm. Oznacza to, że pomiędzy każdym kolejnym zwojem występuje przerwa o takiej właśnie odległości. W handlu dostaniemy jednak także śruby drobnozwojowe, które zazwyczaj mają skok gwintu 1,25 mm. Stosuje się je przede wszystkim tam, gdzie wymagana jest duża siłą dokręcania, a połączenie przenosi spore obciążenia.

Specjalne rodzaje

Nakrętki, podobnie jak śruby, mogą różnić się też dość mocno między sobą. Zauważymy to na przykład dokręcając koła w samochodzie. Nie stosuje się tam zwyczajnych śrub z płaskim łbem, pod nim umieszczony jest stożkowaty fragment, który ma za zadanie wycentrować felgę. Podobnie jest w przemyśle maszynowym, choćby w miejscach gdzie konieczne jest skręcanie łożysk stożkowych nakrętkami. Stosuje się tutaj nakrętki łożyskowe, o których więcej można się dowiedzieć na https://www.kristal.net.pl/produkty/nakretki-lozyskowe/91.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*