Jednym z obiektów wartych wybudowania obok domu jednorodzinnego jest z pewnością przeszklony ogród zimowy. Może on być zarówno przedłużeniem salonu, jak i całkowicie odrębną, wolnostojącą konstrukcją. Jeśli chodzi o jego przeznaczenie, to służy przede wszystkim do całorocznej hodowli roślin (rodzimych i egzotycznych), ale także do wypoczynku. Oczywiście komfort użytkowania ogrodu zimowego zależy w bardzo dużej mierze od materiałów wykorzystanych do budowy oraz zastosowanych rozwiązań.
Omawiany ogród powinien być wyjątkowo trwały i odporny na niekorzystne działanie czynników pogodowych, takich jak choćby wiatr, deszcz, śnieg czy grad. Z tego względu zaleca się jego wykonanie z solidnych, lekkich profili aluminiowych wyposażonych w przegrody termiczne, które gwarantują optymalną izolację cieplną oraz akustyczną. Alternatywę stanowią profile z drewna klejonego warstwowo (sosnowego, mahoniowego itp.), pokryte farbą ochronną podkreślającą naturalną strukturę materiału. Z kolei przeszklenia ścienne muszą być stworzone ze specjalnych szyb dwukomorowych wypełnionych gazem szlachetnym (koniecznie hartowanych). Zmniejszają one straty ciepła, a jednocześnie zapewniają dobrą widoczność. Są też materiałem doskonale nadającym się na połać dachu.
W ogrodzie zimowym z prawdziwego zdarzenia nie może zabraknąć wydajnego systemu wentylacyjnego, gdyż bez niego przebywanie we wnętrzu latem byłoby nie do zniesienia. Pozostałe pożądane rozwiązania to m.in.: ogrzewanie grzejnikowe, komplet wygodnych mebli wypoczynkowych, rolety lub markizy ora efektowne rośliny egzotyczne (np. drzewko pomarańczowe i cytrynowe, palmowiec, fatsja japońska, kordylina australijska).