Wraz z rozwojem przemysłu i automatyzacji produkcji, mocno rozwinęły się także gałęzie odpowiadające za poszczególne technologie jego obsługi. Jedną z takich branż jest właśnie technologia sprężonego powietrza. Powietrze pod ciśnieniem to już nie tylko proste, domowe sprężarki, ale także masa innych, wyspecjalizowanych rozwiązań.
Rozwój techniki pozwala na wykorzystanie sprężonego powietrza w wielu celach. Od tych oczywistych, z którymi czasem się spotykamy, jak malowanie natryskowe, piaskowanie, technologia chłodnicza, systemy klimatyzacji, czy zaawansowanej wentylacji po zastosowania, o których przysłowiowy „zwykły śmiertelnik” nie ma zazwyczaj pojęcia. Technologia ta okazuje się przydatna w coraz to większej puli urządzeń. Profesjonalne osuszacze powietrza wykorzystują ją do usuwania wilgoci w procesie adsorpcji, znajdziemy ją także w wielu nowoczesnych liniach produkcyjnych.
Specjalistyczne rozwiązania oparte na sprężonym powietrzu znajdziemy także w przemyśle farmaceutycznym, samochodowym czy stoczniowym. Na stronach internetowych, takich jak https://czemar.pl/pl/, znajdziemy także rozwiązania unikalne, przykładowo: mobilne sprężarkownie kontenerowe lub dedykowane do instalacji ciśnieniowych zbiorniki akumulacyjne. Znacznie rozwinęła się także technologia stosowana w sprężarkach, są to już nie tylko proste pompy tłokowe, ale także o wiele bardziej wydajne i niezawodne urządzenia śrubowe, olejowe lub bezolejowe. Wiele z nich jest także wyposażone w możliwości dostosowania parametrów pracy oraz układy sterowania sieciowego, a nawet zdalnej kontroli.