Zastosowanie i budowa prętów chromowanych

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Stalowe pręty chromowane są najpowszechniej stosowane w hydraulice i pneumatyce przemysłowej. Ze względu na wysoką sztywność materiału i jego odporność na korozję używa się ich do budowy tłoczysk siłowników, prowadnic i tłoków pomp zanurzeniowych. Elementy te muszą być niezwykle wytrzymałe na obciążenia, to głównie na nich spoczywa ciężar przenoszony przez instalację. Są też w dużej mierze odpowiedzialne za bezpieczeństwo pracy z tego rodzaju urządzeniami, są czymś w rodzaju szkieletu (układu, nie jego mocowania).

Budowa prętów chromowanych

Wyróżniamy pręty pełne i drążone. Pełne mają zastosowanie właśnie jako pręty tłoczyska, drążone są jego osłoną. Chromowanie galwaniczne stali, poprzez zanurzenie elementów w mieszaninie kwasu chromowego i siarkowego, pozwala stworzyć unikalną warstwę ochronną. Kąpiel katalityczna tworzy na powierzchni metalu płytkie mikropęknięcia, które umożliwiają bezpieczne połączenie chromu ze stalą bez naruszenia rdzenia. Połączenie tych dwóch metod daje w praktyce niezwykłej jakości ochronę przed korozją. Właśnie ze względu na tę ochronę, wytrzymałość i gwarancję niezawodności przedsiębiorstwa zajmujące się hydrauliką przemysłową, takie jak https://www.hp.szczecin.pl, wykorzystują w budowie urządzeń niemal wyłącznie tego rodzaju pręty.  

Znaczenie prętów chromowanych w hydraulice

Zastosowanie takich elementów jest niezwykle ważne ze względu na charakterystykę pracy urządzeń hydraulicznych. Dostanie się opiłków metalu do cieczy roboczej mogłoby uszkodzić tłoczysko, uszczelnienia, a nawet zatrzeć pompę. Nagła awaria może nie tylko unieruchomić instalację. W skrajnych przypadkach dochodzi też do nagłej i całkowitej utraty szczelności, która może skutkować poważnymi uszkodzeniami i zagrożeniem dla życia pracowników. Wewnętrzne uszkodzenia rozdzielacza hydraulicznego mogą też spowodować utratę kontroli nad urządzeniem, równie niebezpieczną co niespodziewana utrata ciśnienia. Z tego powodu nie powinno wybierać się urządzeń tworzonych z wykorzystaniem tańszych, niezabezpieczonych prętów, szczególnie jeśli mają one pracować w trudnych warunkach. Zastosowanie elementów chromowanych przedłuża też przeciętny czas eksploatacji elementu pomiędzy czynnościami serwisowymi, bez poważnych uszkodzeń powłoki nie wystąpi bowiem korozja.  

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*