Kierunek badań nad koronawirusem

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Ludzie na całym świecie czekają na zniesienie restrykcji związanych z pandemią COVID-19. Eksperci są zgodni, że sytuację może zmienić jedynie rozwój technologiczny, który pozwoli powstrzymać koronawirusa. Czego możemy się spodziewać na podstawie najnowszych badań?

Powody do optymizmu

Jedno z kluczowych pytań, na które chcą odpowiedzieć naukowcy brzmi: czy można powtórnie zarazić się COVID-19? Aktualne badania nad koronawirusem sugerują, że przeciwciała wytwarzane przez układ odpornościowy osób zarażonych chronią je przez przynajmniej kilka miesięcy po ustąpieniu choroby, nawet jeśli przeszły infekcję łagodnie. Oznacza to, że jeśli pojawi się szczepionka przeciwko koronawirusowi, dość długo zachowa skuteczność. Te wyniki czekają jednak na potwierdzenie przez kolejne grupy badawcze.

Stara metoda i nowe wyniki

Wśród specjalistów wiele mówi się o przeciwciałach do badań COVID-19. W USA trwają próby kliniczne oparte na metodzie opracowanej w XIX wieku, polegającej na dożylnym podawaniu chorym osocza uzyskanego z krwi ozdrowieńców. To w osoczu znajdują się przeciwciała, które wspomagają zwalczanie choroby. Na razie nie ma pewności, że taka terapia pomaga pacjentom z COVID-19, choć wskazują na to niewielkie badania. Wiadomo jednak, że transfuzja plazmy zmniejsza ryzyko śmierci pacjentów zarażonych innymi koronawirusami – SARS i MERS. Najnowsze badania dają powody, by pozytywnie spojrzeć w przyszłość. Prace nad metodami walki z wirusem trwają, a dzięki nim coraz bliższy staje się powrót do normalności.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*