Jakie szkolenia są organizowane dla pracowników hospicjum?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Pacjenci hospicjów potrzebują przede wszystkim pomocy medyczno-opiekuńczej, zdarzają się jednak sytuacje, gdy konieczne okazuje się także wsparcie w codziennym życiu. Z pomocą przychodzą wówczas zespoły opieki paliatywnej, w których składzie znajdują się m.in. pielęgniarki i wolontariusze posiadający odpowiednią wiedzę i uprawnienia.

Wolontariusz i pielęgniarka jako łącznik ze światem zewnętrznym

Działający w hospicjach wolontariusze to osoby stanowiące swego rodzaju łącznik pomiędzy chorym a światem zewnętrznym. Towarzyszą ludziom nieuleczalnie chorym, świadomym nieuchronnej śmierci w nieodległej często przyszłości. Zadaniem wolontariuszy jest przede wszystkim poprawa jakości życia podopiecznych, a także szeroko rozumiana pomoc w codziennym życiu. Ważną funkcję spełniają także pielęgniarki, które często zapewniają chorym nie tylko opiekę medyczną, ale również wsparcie psychiczne.

Wielu pacjentów nie potrafi pogodzić się z zaistniałą sytuacją, lęk przed śmiercią, wzmagany dolegliwościami bólowy powoduje często wewnętrzny bunt, czego efektem są trudne pytania, z którymi muszą zmierzyć się hospicyjni opiekunowie. Jedną z ważnych kwestii jest leczenie bólu, nota bene, obejmujące zarówno środki farmakologiczne, jak i działania dodatkowe – mowa tu przede wszystkim o mało inwazyjnych i jednocześnie skutecznych zabiegach manualnych, które uzupełniają działanie leków przeciwbólowych. Niezbędną wiedzę teoretyczną i praktyczną pracownicy hospicjów pozyskują podczas tematycznych kursów i szkoleń, organizowanych przez jednostki posiadające wymagane uprawnienia.

Pracujące w hospicjach pielęgniarki powinny również posiadać kurs specjalizacyjny opieka paliatywna, którego ukończenie zapewnia pozyskanie umiejętności i uprawnień niezbędnych do wykonywania czynności związanych z pielęgniarską opieką paliatywną.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*