Czym zajmuje się dźwiękowiec?

Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Dźwiękowiec jest bardziej potoczną nazwą zawodu realizatora dźwięku. Jest to osoba, która ponosi odpowiedzialność za techniczną stronę rejestracji dźwięku w różnych sytuacjach. Jej zadaniem jest zadbanie o poprawność parametrów technicznych otrzymanego nagrania audio. W tym celu musi umieć miksować w całości poszczególne dźwięki. Oprócz tego niezbędna będzie wiedza w zakresie nagrywania, obróbki oraz montażu plików audio.

Efektem jego działań ma być uzyskanie właściwe brzmienia dźwięku. Dlatego też konieczna jest znajomość scenariusza obsługiwanego wydarzenia. Jest to zawód, którego rozwój jest ściśle związany ze zmianami z zakresu technologii elektronicznych oraz akustycznych. Stale zwiększa się ilość urządzeń, które dźwiękowiec musi umieć obsługiwać, jeżeli chce sprawdzać się w swojej pracy.

Co jest niezbędne, aby zostać dobrym dźwiękowcem?

Przede wszystkim nie obejdziemy się bez stałego poszerzania swojej wiedzy w tematyce nagrywania dźwięku. Z uwagi na tempo zmian w tej dziedzinie może to być trudnym zadaniem. Z całą pewnością wymaga to od nas znacznego nakładu czasu i energii. Brak takiej wiedzy zemści się na nas bardzo szybko. Już podczas dobierania sprzętu nie będziemy w stanie podjąć odpowiednich decyzji i skończymy z miernymi urządzeniami, które znacznie pogorszą jakość nagrywanych plików. Jeżeli mimo wszystko uda nam się zakupić profesjonalny sprzęt to i tak bez odpowiedniej wiedzy i umiejętności rezultaty naszej pracy nie będą zadowalające.

Nieustanne dokształcanie się jest jedna z oznak dobrego dźwiękowca. Dzięki temu będziemy w stanie sprawnie wykorzystywać nawet najnowsze urządzenia audiowizualne. Musimy znać na wylot każdy z elementów używanych przez nas sprzętów, jeżeli chcemy być profesjonalistami. Oczywiście nie możemy zapomnieć o znaczeniu doświadczenia w pracy dźwiękowca. Jest to coś, co przyjdzie do nas z czasem, o ile będziemy regularnie ćwiczyć oraz brać udział w licznych projektach. Stopniowo zaznajomimy się z tajnikami zawodu realizatora dźwięku, których nie sposób poznać ograniczają się do studiowania teorii.

Jaki sprzęt przyda się w pracy dźwiękowca?

Najważniejsze jest wyposażenie się w urządzenia, które pozwolą skutecznie rejestrować dźwięki. Ważne jest, aby otrzymane nagranie cechowała się wystarczająco dużą jakością. W tym celu musimy wybrać odpowiedni model, który zapewni nam właśnie dobre rezultaty. Profesjonalny dźwiękowiec nie obejdzie się bez takiego sprzętu jak rejestrator audio. Zanim zdecydujemy się kupić któryś model, musimy wziąć pod uwagę jego parametry techniczne. To od nich zależy, czy spełni nasze oczekiwania odnośnie do jakości nagrania.

Możemy wyróżnić rejestratory mobilne oraz wielośladowe. Te pierwsze stanowią ulepszona wersję dyktafonu i mają podobne zalety. Jednakże praca dźwiękowca jest bardziej wymagająca i jedynie modele wielośladowe są warte naszych pieniędzy. Ich większe rozmiary są rekompensowane przez zastosowanie o wiele bardziej zaawansowanych technologii, które zwiększają ich możliwości.

Kwestia pojemności rejestratora audio ma duży wpływ na wydajność naszej pracy. Standardowe modele są w stanie pomieścić do 1 GB danych. Mogłoby się to wydawać wystarczającą ilością miejsca dla plików dźwiękowych, lecz musimy pamiętać, że nagrania wyższej jakości wymagają większej pojemności. Dobrym pomysłem jest wybranie modelu posiadającego 8 GB wolnego miejsca. Jednak nawet w przypadku takiego rejestratora nieuniknione będzie usuwanie starych nagrań. Aby uniknąć takiej potrzeby, możemy zdecydować się na zakup sprzętu wyposażonego w czytnik kart pamięci.

Pozwoli to nam znacznie zwiększyć funkcjonalność rejestratora bez poświęcania wysokiej jakości nagrywanych plików. Jeżeli chodzi o obsługiwane formaty, to najpopularniejszymi są WMA, MP3 oraz PCM. To właśnie ten ostatni jest najbardziej użyteczny dla zawodowców. Rodzaj zasilania ma duży wpływ na wygodę korzystania z danego rejestratora. Powinniśmy sprawdzić, z jakiej baterii korzysta dany model i jak długo będzie w stanie pracować na niej pracować. Atrakcyjnym dodatkiem jest wejścia na kabel USB, który pozwoli nam podłączyć nasz rejestrator do komputera i przedłużyć życie jego baterii. 

Oczywiście doświadczony dźwiękowiec będzie korzystał także z innych urządzeń. Szczególnie pomocne są produkty taki firm jak AJA, które specjalizują się w tworzeniu sprzętu audiowizualnego wysokiej jakości. Jeżeli korzystamy z najnowszej generacji komputerów Apple to z pewnością korzystamy z wejścia Thunderbolt. Umożliwia ona znacznie szybszą transmisję danych. Niestety ten port nie jest kompatybilny z większością urządzeń nieprodukowany bezpośrednio przez Apple.

Aby móc skorzystać z pełnych możliwości oferowanych przez technologię Thunderbolt, możemy zakupić na przykład AJA IO XT lub AJA KI Pro Quad. Oba sprzęty pozwalają na skuteczne przechwytywanie oraz odtwarzanie plików audiowizualnych. Rejestrator IO XT posiada również bardziej tradycyjne złącza, więc nie będziemy mieli żadnego problemu podczas używania go z komputerami innych firm.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*