Co musi znajdować się w kwaterach do wynajęcia?

Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Przygotowanie mieszkania lub kwater pod wynajem wcale nie jest prostym zadaniem – wymaga od inwestora dużo zaangażowania, a przede wszystkim bycia świadomym, do jakiej grupy odbiorców docelowo ma dotrzeć oferta. By oszczędzić niepotrzebnych wydatków na aranżację wnętrza, warto zatem najpierw dokładnie zastanowić się, jakie elementy wyposażenia są niezbędne do normalnego funkcjonowania dla osoby, która ma zamieszkać w wynajmowanej kwaterze. Ponadto kilka aspektów przygotowania i aranżacji wnętrza pod wynajem znacznie ułatwiają ten proces – na czym warto się skupić, na co uważać, i co szczególnie powinno zwracać uwagę wynajmującego?

Wszystko zależne od standardu

W nazewnictwie hotelowym rozróżniamy trzy podstawowe typy wynajmowanych kwater – standardowy, apartamentowy i rodzinny. W przypadku standardowego pokoju lub mieszkania pod wynajem wyposażenie opierać powinno się na podstawowych przedmiotach i meblach, bez których użytkowanie go byłoby co najmniej uciążliwe. W klasycznej kwaterze hotelowej znajdzie się z pewnością tapczan hotelowy dobrej jakości, szafa na ubrania, stolik z lampką nocną, stół, krzesło oraz kilka półek na drobiazgi. W niektórych z nich można również znaleźć telewizor oraz telefon. Pokoje apartamentowe natomiast charakteryzują się tym, że najczęściej posiadają własny aneks kuchenny z wyposażeniem – znaczące jest to szczególnie w przypadku gości z małym dzieckiem, lub zwyczajnie ceniący sobie komfort posiadania wnęki kuchennej na własny użytek podczas wynajmu.

Taki rodzaj pokoi najmowanych posiada najczęściej o wiele większą powierzchnię niż klasyczny pokój, a sam aneks kuchenny zwykle jest w jakiś sposób oddzielony od pomieszczenia sypialnianego. Co do pokoi rodzinnych, na liście wyposażenia z pewnością powinno znaleźć się duże, wygodne łóżko, ale również  turystyczne łóżeczko dziecięce przeznaczone dla najmłodszych gości. Ważne jest również umieszczenie w nich większej ilości mebli, czyli krzeseł, łóżek a także większego stołu przez wzgląd na liczniejszą grupę użytkowników. Jeżeli wynajmujący zna docelową grupę klientów, aranżacja wnętrza, bez względu na to, czy jest to prywatne mieszkanie czy hotel, nie powinna stanowić większego problemu.

Na co zwracać szczególną uwagę jako wynajmujący?

Wielu inwestorów skupiających się na oferowaniu mieszkań pod wynajem zapomina o jednej, kluczowej kwestii – osobiste preferencje co do kolorów czy gadżetów nie powinny przekładać się nigdy na aranżację  ich wnętrz. Warto postawić tu na klasykę i stonowane kolory, dzięki czemu powierzchnia stanie się uniwersalna, a większa ilość osób docelowo może zainteresować się najmem. Ta reguła dotyczy nie tylko mieszkań pod wynajem długoterminowy, ale również kwater hotelowych czy pokoi  wynajmowanych na doby. Dodatkowym aspektem jaki dobrze jest wziąć pod uwagę jest to, by przedmioty i meble umieszczone na powierzchni najmowanej były uniwersalne, by przypadły do gustu każdemu, a przede wszystkim stanowiły solidną bazę pod własną, unikatową aranżację w przypadku najmu długoterminowego.

Im lepsza jakość, tym większe zainteresowanie najemców – ta zasada sprawdza się na rynku nieruchomości od zawsze, dlatego przy zakupie mebli i urządzaniu nimi mieszkania lub kwatery hotelowej dobrze jest zadbać o aspekt jakościowy, oczywiście o ile budżet na to pozwala. Ma to dwie zalety – najemca będzie zadowolony z użytkowanego lokum, a wynajmujący przez długi czas nie będzie musiał dokupywać nowych mebli, ponieważ te już nabyte, dobrej jakości, będą służyć przez długi czas. Aranżacja pomieszczeń pod wynajem najlepiej sprawdza się metodą – im mniej, tym lepiej. Nadmiar mebli, dywanów, czy starodawnych meblościanek powoduje poczucie przytłoczenia i zagracenia, a to nie jest zbyt pożądane odczucie u potencjalnego najemcy. Dobrze jest zatem postawić na uniwersalny minimalizm, a z pewnością grono zainteresowanych usługą najmu znacznie wzrośnie.

Jak z rozsądkiem wyceniać takie usługi?

Wynajem mieszkań i pokoi znacznie różni się cenowo od oferty hotelowej, i jest to jak najbardziej uzasadnione, choćby przez wzgląd na komfort odrębnego lokalu i sferę prywatności, jaką zapewnia. By trafnie ustalić kwotę należną za wynajem danej powierzchni, warto sugerować się przede wszystkim standardem jaki oferuje, ale również kosztem wykończenia, aranżacji i umeblowania. Jeżeli są to przedmioty dobrej jakości, w które zainwestowaliśmy dużą kwotę, dobrze jest zabezpieczyć się zwrotną kaucją, która może pokryć ewentualne szkody dokonane przez najemcę. Jest to powszechna praktyka stosowana przez wynajmujących pokoje czy mieszkania, ale również hostele, hotele czy pensjonaty, gdzie wynajmując lokum najemca zobowiązuje się uiścić opłaty naliczone przez właściciela, w przypadku stwierdzenia przez właściciela, że stan pokoju czy mieszkania uległ pogorszeniu, lub sprzęt elektroniczny czy meble zostały zniszczone. Pod uwagę jednak należy również wziąć aspekt sprzedażowy, jako że cena usługi ma tu kluczową rolę. Koszt wynajmu powinien być atrakcyjny dla klienta, ale jednocześnie stanowić wystarczające wynagrodzenie dla inwestora.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*